Kursi Eiropas mūzikas pedagogiem Anglijā

Klavierspēles skolotāja Irena Ždanova un vijoļspēles skolotāja Elvīra Jakovļeva no 28. februāra līdz 8. martam piedalījās starptautiskajos mūzikas skolotāju kursos Anglijā. Skolotājas dalās iespaidos:

Devāmies uz Gloucester pilsētu, kas atrodas 3 stundu ceļā ar autobusu no Londonas. Dzīvojām angļu ģimenē pie Maika un Medlinas Stallardiem, kas mūs laipni sagaidīja autoostā. Mūs izmitināja nelielās divstāvu mājiņas otrajā stāvā atsevišķās istabās, saimnieki bija 55-60 gadu veci strādājošie cilvēki, kuriem ir divas pieaugušas meitas un seši mazbērni, visi dzīvo atsevišķi no vecākiem. Mūs iepazīstināja ar dzīves apstākļiem, ģimenes kārtības noteikumiem, atbildēja uz visiem interesējošiem jautājumiem, tostarp, kas attiecas uz pārvietošanos ar sabiedrisko transportu, jo māja atradās ārpus pilsētas. Tā mēs iegrimām tīri angļu vidē: gan mājās, gan skolā mums nācās visu apgūt un sazināties angļu valodā. Pirmā diena tika veltīta, lai iepazītos ar kolēģiem. Tie bija pamatskolu un vidusskolu mūzikas skolotāji no Polijas, Austrijas, Igaunijas, Itālijas un Spānijas, kā arī ir mūsu kolēģe – instrumentāliste, ģitāras spēles skolotāja no Grieķijas. Pirmajā iepazīšanās reizē visi kopā, kursu organizatores un vadītājas Anitas Rodžers vadībā, ar autobusu devāmies uz tuvāko tūrisma pilsētu Bas, kur restorānā, pie apaļā galda un tradicionālās angļu tējas, mūs iepazīstināja ar mūsu mācību plānu. Tika izdalītas Gloster, Bas un Četelhem pilsētas kartes, kur bija paredzētas nodarbības, lai mums ir vieglāk orientēties šajās pilsētās. Dienas otrajā pusē devāmies ekskursijā pa Basu, lai apmeklētu šīs senās pilsētas kultūras objektus. 


Kursu programma bija ļoti daudzveidīga un interesanta. Apmeklējām pamatskolas un vidusskolas mūzikas nodarbības, kur mēs pavadījām divas mācību dienas. Mūs iepazīstināja ar mūzikas izglītības sistēmu Anglijas skolās, kur mācības sākas no 5 gadu vecuma. Ir atsevišķas skolas, klases līdz 15 gadiem zēniem un meitenēm, ir arī jauktas klases, visās skolās obligāta ir skolas forma. 



Bija interesanti apskatīt skolēnu izstādes darbus, kuri lielā skaitā visu skolu gaiteņos bija izvietoti uz sienām, ka arī uz metodiskiem plakātiem mūzikas klasēs. Līdztekus mūzikas, kora dziedāšanas stundām, skolā bērniem ir iespēja pēc izvēlēs individuāli apgūt mūzikas instrumentu spēli par maksu, kopīgi muzicēt ansambļos. Kā arī ar mūziku var nodarboties papildus (protams par maksu) grupās (ansambļi, orķestri). Bijām Mūzikas akadēmijā, kur apmeklējām ritmikas nodarbības ar 4-5 gadu vecuma bērniem, kā arī noklausījāmies stīgu ansambļa nodarbības ar 6-8 gadu vecuma bērniem. Paralēli, mazos kabinetos ar lodziņiem durvīs, notika individuālās vijoles un klavierspēles privātstundas. Mūzikas mācību process vidusskolā notiek ar inovatīvas tehnoloģijas palīdzību. Speciālās mūzikas datorprogrammas dod iespēju apdāvinātiem bērniem izpaust sevi radoši. 

Interesanti bija arī apmeklēt Gloster pilsētas jauniešu simfoniskā orķestra ģenerālmēģinājumu un koncertu, kura repertuārā ir 10 klasiskie un mūsdienu mūzikas skaņdarbi. Šis ir BBC projekts, kura ietvaros tiek uzņemta filma, klasiskās mūzikas popularizēšanai starp jauniešiem. Neaizmirstamu iespaidu radīja ekskursija un piedalīšanas vakara koru misē (Choral Evensong) Svētā Pētera katoļu katedrālē, kurš 16. gadsimta beigās un vēl ilgu laiku bija klosteris. Tā ir Glosteras pilsētas lepnums, jo katedrāles galerijās notika filmas „Harijs Poters” filmēšana. Papildus skolu apmeklējumiem un kultūras programmām, mēs noklausījāmies lekcijas un piedalījāmies diskusijās un interaktīvajās nodarbībās pasaulē pazīstamo profesoru vadībā. Viena mācību diena notika kā lekcija-diskusija ar profesoru Dianu Hicks, kur mēs iepazināmies ar sistēmu C.L.I.L. – integrācijas sistēmu angļu valodas pasniegšanai. Ar Anglijas mūzikas izglītības sistēmas īpatnībām, tradīcijām un kultūru mūs iepazīstināja profesora Malkolma Polloka lekcija. Visi dalībnieki prezentācija savu valsti, stāstīja par savām skolām. Diskusijās notika pieredzes apmaiņa un veidojās sadarbība. Kursos mēs uzzinājām daudz interesanta par mūzikas pasniegšanas metodēm citās valstīs.

Paldies par sniegto atbalstu un palīdzību projekta koordinatorei Diānai Vanagelei, Ludzas Mūzikas pamatskolas direktorei Lolitai Greitanei kā arī Ludzas novada pašvaldībai par tādu brīnišķīgu iespēju saņemt jaunas zināšanas un paplašināt redzesloku!