Sākumskolas metodika rotaļājoties angļu valodas skolotājiem

2015. gadā no 6. līdz 15. jūlijam es piedalījos Erasmus+ programmā, kuras mērķis ir pasniedzēju metodiskās meistarības un svešvalodu kompetences paaugstināšana, angļu valodas skolotājiem izglītības centrā «ETI», Maltā.

Skola Executive Training Institute (ETI) atrodas vienā ēkā ar savu partneri – skolu European School of English. Lai mācības ritētu raiti ir nodrošināti visi nepieciešamie apstākļi: plašas mācību telpas ar interaktīvajām tāfelēm, mājīgas atpūtas zonas ar kafijas un tējas galdiņu, bezmaksas Wi-Fi un ikdienas laikraksti, datorklase ar pieeju Internetam, TV un videozāle, kancelejas preču veikals, kafejnīca.

Skolas specializācija ir angļu valodas pasniegšana profesionāļiem. Tajā ietilpst intensīvi padziļināti angļu valodas kursi un programmas, kas saistīti ar komunikāciju apmācību angļu valodā, kā arī, kursi angļu valodas pasniedzējiem, kas darbojas dažādās sfērās.

Maltā, valodu centrā ETI , startē kursi "Methodology for Primary School" sākumskolas un bērnudārzu metodikas kursi pasniedzējiem. ETI šobrīd ieņem līdera pozīciju starp organizācijām, kas sagatavo un piedāvā apmācības pasniedzējiem. Programmā piedalījās pasniedzēji no Itālijas, Čehijas, Slovēnijas, Igaunijas, Ungārijas. Es biju vienīgā pasniedzēja no Latvijas. Kursi ietvēra sevī valodas praktizēšanu un seminārus par modernās pieejas metodikām angļu valodas pasniegšanā.

Nodarbībās mūsu pasniedzēja Džoanna stādīja priekšā valodas uztveres jaunākās metodes, kā arī jaunas tehnoloģijas valodu izglītībā. 

Nodarbību laikā pasniedzēji izmantoja mūsdienu multimediju līdzekļus, jaunākās tehnoloģijas un programmas, tajā skaitā pielikumus darbam ar interaktīvo tāfeli.

Metodikas kursi sevī ietvēra apmācību metodes, kuras demonstrēja caur darbību diapazonu. Tā bija pilnīga „iegremdēšanās” valodas vidē. Unikālu un neaizmirstamu šo programmu padarīja jaunas zināšanas, apmācības starptautiskajā grupā un iespaidi no viduslaiku bruņinieku pilsētu un slavenu Maltas vēsturisko objektu apmeklējumiem.

Zināšanai: vairāk nekā 150 gadus Maltas arhipelāgs bija Lielbritānijas kolonija, un mantojumā no kolonizatoriem, kopā ar britu humora izjūtu, Malta ir mantojusi britu izglītības sistēmu, kura šodien skaitās viena no labākajām pasaulē. Par Maltu, kā valodas apmācību centra, pieaugošo popularitāti liecina statistiskie dati, kuri neatstās vienaldzīgus pat pašus skeptiskāk noskaņotos studentus.

Pastāv uzskats, ka angļu valodu vislabāk ir apgūt Maltā. Šāds uzskats ir izplatīts starp profesionāļiem, kuru darbības sfēra ir apmācības ārzemēs. Kādas priekšrocības piedāvā Malta salīdzinājumā ar citām angļu valodīgām valstīm?

- Malta – angļu valodā runājoša valsts, angļu valoda ir valsts valoda. Šajā valodā Maltas iedzīvotāji apgūst izglītību. Pastāv arī otra valsts valoda – maltiešu, bet šie apstākļi neietekmē mācības angļu valodā. Apmācībām galvenajās Maltas angļu valodas skolās izmanto britu mācību grāmatas, pasniedzējiem ir britu starptautiski atzīta kvalifikācija.

- Cilvēki Maltā ir ļoti draudzīgi, atvērti un komunikabli, to apliecinās katrs, kurš ir ciemojies Maltā. Valstī ir zems noziegumu rādītājs, kas ļauj vecākiem neuztraukties par saviem bērniem un mierīgi sūtīt gūt zināšanas Maltā.

- Maltā, kā jebkurā citā angļu valodā runājošā valstī, vadošās valsts skolas – t.i. lielākie un vecākie angļu valodas kursu tirgus spēlētāji, kas pasniedz kursus ārzemniekiem – piedāvā plašu programmu klāstu apmācībām. Šeit angļu valodu var apgūt visi – biznesmeņi, profesionāļi, augstāko izglītības iestāžu absolventi, studenti, skolēni – nodarbības notiek atsevišķi, atbilstoši katram zināšanu līmenim.

- Patīkamais Maltas klimats ļauj apvienot mācības ar atpūtu. Vasaras sezonas laikā, kas Maltā ilgst no maija beigām līdz oktobrim, var ne tikai apgūt angļu valodu, bet arī sauļoties un peldēties tīrajos Vidusjūras ūdeņos.